Aile Psikolojisi

aile psikolojisi beylikdüzü

Ailenin etkileşim içinde olduğu yakın çevresi, çocukları ve karı-kocanın biriyle olan iletişimini kapsayan psikolojik destektir.
Kuşkusuz aile toplumun en önemli parçasıdır. Aile içi iletişim problemleri, geçimsizlik, hastalıklar, boşanma, boşanma ve çocuk, maddi sıkıntılar, gelecek kaygısı, ölüm ve yas, çocuk ve okul başarısı gibi alalarda ailenin sağlıklı yapısını etkileyen önemli faktörlerdir. Aileyi bir bütün olarak değerlendirirken, aileyi oluşturan karı - koca ve çocuklarda bireysel sorunları, yapısal özellikleri de önem arz etmektedir. Aile danışmanlığında bu her bireyi ayrı ayrı değerlendirmek ve bir bütün içerisinde çözüm üretmek gerekir. Aileler de ençok karşılaşılan problem eşler arasındaki iletişim problemleridir. Karşılıklı inatlaşma, restleşme, tehdit ve sürekli suçlamalar sağlıklı birlikteliği bozmaktadır. Buna ek olarak çocuklarıyla iletişim ve yetiştirme tarzındaki farklılık, her iki tarafın anne ve babalarıyla (kayınvalide- kayınpeder) olan gerginlik ve çatışmalar, birbirini dinlememe, sürekli kendini haklı görme tutumları, aile birliğini zedelemekte sonu boşanmaya kadar giden bir süreci oluşturmaktadır.

Halbuki bir ehliyet alırken dahi belli bir eğitim sürecinden geçerken evlenirken, çocuk sahibi olurken herhangi bir eğitimden geçmemekteyiz. Kişilerin kendi dünya görüşleri, yetiştirilme tarzları ve o anki duygusal durumlarıyla aile içi iletişim kurmakta, çocuk yetiştirmektedir. Doğal olarak her zaman olumlu sonuçlar doğurmamakta boşanmaya kadar giden süreci oluşturmaktadır.

Kendiniz, eşiniz, çocuğunuz ve çevrenizle ilgili yaşadığınız sıkıntı ve çözümsüzlüklerinizde profesyonel destek almanızın daha faydalı olacağı aşikardır.

Aile Psikolojisi. Aile Psikoloğu, Beylikdüzü Aile Psikoloğu